Ogrzewanie podłogowe w domu już wykończonym – tak czy nie?

Ogrzewanie podłogowe w domu już wykończonym – tak czy nie?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Przy budowie nowego domu możemy bez większego problemu podjąć decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego. Często planujemy jego montaż już na etapie samego projektowania budynku. Tymczasem sytuacja zupełnie inaczej wygląda, jeśli chodzi o domy już wykończone i zamieszkane.


Wiele osób uważa, że w domu już wykończonym i zamieszkanym nie można wykonać ogrzewania podłogowego. Takie myślenie jest oczywiście błędem i wynika ze sporej niewiedzy. Nic nie stoi na przeszkodzie w wykonaniu instalacji w już wybudowanym i urządzonym domu, jednak będzie do tego konieczna renowacja lub wymiana posadzki. Jeśli zatem chcemy zdecydować się na montaż ogrzewania podłogowego w naszym domu to najlepiej zróbmy to w momencie remontu lub renowacji posadzki – w ten sposób oszczędzimy sobie konieczności położenia nowej podłogi specjalnie z powodu uzupełnienia istniejącego systemu grzewczego o instalację elektrycznego ogrzewania podłogowego.

W zależności od powierzchni pomieszczenia oraz wybranej posadzki, do wyboru mamy kilka różnych systemów grzewczych. W budynkach już zamieszkanych doskonale sprawdzi się niezwykle cienka mata grzejna, która dzięki swoim rozmiarom doskonale zmieści się m.in. w warstwie kleju pod płytkami. W ten sposób nie podniesiemy poziomu podłogi i zaoszczędzimy sobie koszt dopasowywania drzwi oraz progów do nowej wysokości. Jeśli dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca to możemy również ułożyć instalację podłogową oraz nową podłogę na starych płytkach. W przypadku braku możliwości poprowadzenia oddzielnego przewodu zasilającego z rozdzielnicy elektrycznej, może być ona zasilana np. z istniejącego gniazda elektrycznego.