Sukces europejskiej fotowoltaiki: 100 GW zainstalowanych mocy

Sukces europejskiej fotowoltaiki: 100 GW zainstalowanych mocy

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Europejska fotowoltaika osiągnęła 100 GW zainstalowanych mocy. Takie informacje podała niedawno firma IHS Inc. z Englewood w Kolorado w USA, która zajmuje się zbieraniem i analizą danych z całego świata.

100 GW zainstalowanych mocy to milowy krok w rozwoju całej dziedziny pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Osiągnięcie takiego pułapu potwierdza ostatecznie, że sektor fotowoltaiczny z branży niszowej powoli ewoluuje w jedną z najbardziej konkurencyjnych dziedzin w zakresie energetyki. Przekroczenie poziomu 100 GW zainstalowanych mocy potwierdza również fakt, iż coraz większa część konsumentów oraz przedsiębiorstw dąży do unowocześnienia swoich instalacji energetycznych z równoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko.

Ogromna dynamika wzrostu sektora fotowoltaicznego jest zaskakująca nawet dla specjalistów z tej dziedziny. Od 2005 roku w Europie zainstalowanych zostało 97 GW nowych mocy, a w czasie 10 lat łączna zainstalowana moc wzrosła z 3 GW do 100 GW. Wymienione dane świadczą o tym, że systemy fotowoltaiczne w krótkim czasie z alternatywnego źródła pozyskiwania energii stały się  jednym z głównych składników miksu energetycznego na całym Starym Kontynencie. Powodem tego jest przede wszystkim spadek kosztów instalacji systemów fotowoltaicznych oraz odpowiednie regulacje prawne, wprowadzone na przestrzeni lat przez państwa członkowskie UE.

W ramach uczczenia tego sukcesu SolarPower Europe – organizacja, która zrzesza europejskich producentów energii z systemów fotowoltaicznych – zorganizowała specjalną uroczystość, która odbędzie się 29 września w Brukseli na oficjalnym święcie z tej okazji.