Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Nowoczesne dworce kolejowe? Z pompami ciepła

Nowoczesne dworce kolejowe? Z pompami ciepła

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Dworzec kolejowy to miejsce, w którym można odetchnąć i odświeżyć się w trakcie oczekiwania na zaplanowany środek transportu. Często taki obiekt stanowi wizytówkę miasta, ponieważ odwiedzają go przede wszystkim turyści – polscy oraz zagraniczni. Jak powinny funkcjonować nowoczesne dworce kolejowe?

Korzyści płynące z modernizacji budynków dworcowych zauważyła przede wszystkim spółka PKP S.A., która zainwestowała wiele sił i środków w całkowitą renowację swoich obiektów wraz z uruchomieniem pilotażowego projektu Innowacyjne Dworce Systemowe. Połączenie nowoczesności oraz ekologicznych rozwiązań doskonale sprawdza się w przypadku wyburzania starych budynków dworcowych i stawianiu w ich miejsce nowych, tańszych w eksploatacji obiektów. Oszczędności w eksploatacji nowych budynków wynikają przede wszystkim z zastosowania ekologicznych rozwiązań, m.in. użyciu paneli fotowoltaicznych i odzysku wody deszczowej. Budynki wybudowane w miejsce starych dworców posiadają także bezemisyjny system ogrzewania wykorzystujący pompy ciepła.

Nowy dworzec od PKP otrzymały takie miejscowości, jak Ciechanów, Mława, Nasielsk oraz Strzelce Krajeńskie. W każdym obiekcie zamontowano udogodnienia energetyczne, które pozwalają znacząco zmniejszyć koszty eksploatacyjne i przyczynić się do sporych oszczędności. Innowacyjne dworce są także bardziej funkcjonalne, posiadają m.in. ruchome schody oraz windy dla niepełnosprawnych, co przyczynia się do poprawy jakości obsługi pasażerów.

PKP S.A. nie spoczywa jednak na laurach i zapowiada, że to dopiero początek zmian. Przebudowie ma ulec co najmniej kilkanaście nowych lokalizacji na terenie całego kraju.