Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Czy na ogrzewanie podłogowe można stosować panele podłogowe?

Czy na ogrzewanie podłogowe można stosować panele podłogowe?

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Każda osoba, która planuje instalację ogrzewania podłogowego, musi podjąć decyzję odnośnie rodzaju podłogi, którą zamontuje w swoim mieszkaniu. Spora grupa osób decyduje się na płytki, ponieważ są zdecydowanie jednym z najlepszych przewodników ciepła. Czy na ogrzewanie podłogowe można stosować panele?

Panele podłogowe bez wątpienia mogą być zainstalowane nad wodnym ogrzewaniem podłogowym, muszą być jednak odpowiednio do tego dobrane i położone w odpowiedni sposób. Jeśli chodzi o panele laminowane to prawie wszystkie ich rodzaje nadają się do podłogówki, ale obok tradycyjnych materiałów podkładowych (gąbka, korek) konieczne jest zastosowanie także dodatkowo folii paroizolacyjnej. Problem zaczyna się, jeśli chodzi o panele drewniane, ponieważ tylko niektóre gatunki drewna nadają się do położenia na ogrzewanie podłogowe. Są to między innymi dąb, jesion, wiśnia amerykańska czy orzech europejski.

Ze względu na właściwości drewna, które kurczy się oraz rozszerza pod wpływem ciepła, mogą powstawać w naszej podłodze mikroszczeliny. Aby temu zapobiec, warto rozważyć wybór podłóg z tzw. fazą, czyli ściętych na krawędziach. W momencie wyboru materiału na naszą posadzkę należy skonsultować się z producentem lub sprzedawcą i zapytać o możliwości wykorzystania wybranego gatunku drewna w naszej instalacji grzewczej. Ponadto warto także upewnić się o wymogach jego montażu. Na rynku nie ma jeszcze specjalnych podkładów przygotowanych pod panele, ale zastosowany przez nas podkład musi być jak najcieńszy, a jednocześnie musi dobrze wygłuszać.