Panele słoneczne sposobem na tanie paliwo?

Panele słoneczne sposobem na tanie paliwo?

Panele słoneczne

Panele słoneczne produkujące energię elektryczną z niekonwencjonalnej nowinki technologicznej szybko stały się już niemal codziennością i zwyczajnym elementem krajobrazu. Czy promieniowanie słoneczne da się wykorzystać w inny sposób niż do produkcji prądu?


Naukowcy z całego świata nieustannie pracują nad sposobami zastosowania promieni słonecznych w codziennym życiu. Dotyczy to przede wszystkim ustawicznych prób doskonalenia konwersji światła słonecznego na elektryczność, ale także badań nad innymi metodami wykorzystania tego daru niebios w nauce, technice oraz codziennym życiu.

Niedawno zespół badawczy z Laboratory of Photonics and Interfaces opracował sposób użycia paneli słonecznych do produkcji wodoru. Naukowcy odkryli, że aby uzyskać paliwo wodorowe należy uczulić ogniwa specjalnym barwnikiem, dzięki któremu naśladowany jest w nich proces fotosyntezy. Podczas wyeksponowania modułu na światło słoneczne, następuje rozbicie wody na wodór i tlen przy pomocy obecności komórek fotoelekrochemicznych, co owocuje powstaniem paliwa wodorowego.

Obecnie prototyp urządzenia konwertuje na wodór 12,3 proc. rozproszonej przez słońce wody, a cały proces odbywa się na absorberze perowskitowym. Wykorzystanie perowskitów w fotowoltaice jest stosunkowo nową, ale według naukowców bardzo obiecującą gałęzią energetyki odnawialnej, o której wspominaliśmy już kilkukrotnie na naszym blogu. Materiał ten jest tani i szeroko dostępny, dzięki czemu urządzenie produkujące użyteczny wodór może stać się niebawem sporą konkurencją dla klasycznych paneli słonecznych.