Elektrownia słoneczna powstała na dachu wrocławskiego wieżowca

Elektrownia słoneczna powstała na dachu wrocławskiego wieżowca

Elektrownia

Pierwsza wrocławska elektrownia słoneczna powstała na dachu wieżowca przy ulicy Świeradowskiej. Wybudowana instalacja składa się ze 153 paneli fotowoltaicznych, których łączna moc sięga niemal 40 kW.

Budowa pierwszej wrocławskiej elektrowni słonecznej to efekt nowatorskiego i pilotażowego projektu powstałego w ramach programu PROSUMENT, a zrealizowanego przy pomocy środków  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Energia elektryczna wygenerowana przez elektrownię słoneczną ma zostać wykorzystana do zasilenia części wspólnych budynku, m.in. do oświetlenia korytarzy, wind czy maszynowni. Nadwyżki energii mają być natomiast sprzedawane do sieci przez Spółdzielnię Mieszkaniową Wrocław-Południe, która zarządza wieżowcem. W niedalekiej przyszłości grupa planuje także budowę kolejnych 13 instalacji, w których zamontowane ma być łącznie 1750 paneli o mocy ponad 450 kW.

Fundusz wypłacił na realizację tego projektu około 240 000 złotych, z czego około 40 proc. stanowi bezzwrotna dotacja. Całkowity koszt wrocławskiej elektrowni słonecznej został oszacowany na około 2,7 milionów złotych. Inwestorzy szacują, że nakłady poniesione w związku z budową instalacji zwrócą się po około sześciu latach, natomiast już po siedmiu latach zaprocentują niższymi rachunkami za energię elektryczną dla mieszkańców budynku.

Z okazji otwarcia elektrowni słonecznej, na dachu wieżowca przy ul. Świeradowskiej pojawili się m.in. przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w osobie prezesa zarządu Aleksandra Marka Skorupy oraz dyrektora finansowego Andrzeja Żyłajtysa.