Inwestycje w odnawialne źródła energii biją rekordy

Inwestycje w odnawialne źródła energii biją rekordy

Inwestycje

Według raportu REN21 wysokość wydatków na nowe inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii przynajmniej dwukrotnie przekroczyła w ubiegłym roku wysokość wydatków spożytkowanych na rozwój elektrowni gazowych i węglowych.

Raport organizacji Renewable Energy Policy Network for the 21st Century (REN21) dowodzi, ze z roku na rok nakłady na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych dynamicznie rosną. Rekordowym okazał się być rok 2015, w którym zanotowano najwyższy poziom w wielu kategoriach takich wydatków, m.in. wzrost środków przeznaczonych inwestycje wiatrowe i solarne. Te wysokie wyniki cieszą szczególnie ze względu na fakt, iż gwałtowanie spadły ceny węgla kamiennego, czyli jednego z głównych źródeł energii nieodnawialnej.

W 2014 inwestycje z zakresu branży OZE na całym świecie pochłonęły 273 mld USD, natomiast w roku ubiegłym rekordową kwotę aż 285,9 mld USD. Po raz pierwszy w historii nakłady poniesione na energetykę odnawialną w krajach rozwijających się przewyższyły te z krajów rozwiniętych, w których to wartość inwestycji w OZE zmalała o 8 proc. Mimo tego spadku, na całym świecie wzrasta zainteresowanie tą formą pozyskiwania energii, zwłaszcza wśród prywatnych inwestorów, banków oraz firm działających na rynku międzynarodowym. Najwięcej uwagi przykuwają zwłaszcza inwestycje wiatrowe i solarne i to właśnie one stanowią 77 proc. wszystkich nowych instalacji, coraz większą popularność zyskują także elektrownie wodne. Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii widać nie tylko w ilości środków poniesionych na nowe inwestycje przez poszczególne kraje, lecz także we wzroście zatrudnienia w sektorze OZE, który w 2015 r. sięgnął aż 8,1 mln osób.