OZE zastąpią węgiel w polskiej energetyce?

OZE zastąpią węgiel w polskiej energetyce?

węgiel

Polska energetyka oparta jest niemal całkowicie na węglu. Udział tego surowca w krajowym miksie energetycznym wynosi aż 87 proc. Tymczasem rządy większości krajów w Europie są zdecydowanie przeciwne takiemu źródłu pozyskiwania energii. Czym zastąpić węgiel w polskiej gospodarce?

Węgiel to nieodnawialne źródło energii, które stopniowo i powoli ulega wyczerpaniu. W dodatku wykorzystanie tego surowca niesie ze sobą szkodliwe zanieczyszczenia, które przedostają się do atmosfery. Właśnie z tych powodów większość europejskich krajów odchodzi od takiego źródła pozyskiwania energii. Niestety w Polsce nie będzie to takie proste ze względu na ogromny udział energetyki węglowej w polskim miksie energetycznym. W jaki sposób go zastąpić?

Odnawialne źródła energii z roku na rok zyskują coraz większe znaczenie na polskim rynku. W naszym kraju powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych czy elektrowni wiatrowych, ale wciąż jest to zbyt mała liczba, by mogła skutecznie zastąpić węgiel kamienny w polskim miksie energetycznym. Największe szanse na wypełnienie luki po węglu ma energetyka jądrowa, która jest rozwiązaniem wygodnym i niezależnym od warunków atmosferycznych. Niestety program rozwoju tego sektora w Polsce jest wdrażany zbyt wolno, a koszty budowy elektrowni jądrowych przerastają możliwości polskiego budżetu. Równie skuteczna mogłaby okazać się energia geotermalna, do której użycia wykorzystać można znajdujące się pod Polską wielkie źródła gorącej wody. Jednak rozwój tego sektora w Polsce jest dopiero w fazie planów, dlatego przez najbliższe kilkanaście lat nasz kraj nie będzie w stanie zrezygnować z węgla.