Na Lubelszczyźnie powstała nowoczesna farma fotowoltaiczna

Na Lubelszczyźnie powstała nowoczesna farma fotowoltaiczna

mikroskop

Na Lubelszczyźnie nad Włodawą została właśnie uruchomiona innowacyjna farma fotowoltaiczna, która jest równocześnie największym takim kompleksem elektrowni słonecznych w Polsce. Obiekt ma moc 2 MW i został zaprojektowany w ramach połączenia kilku różnych technologii.

Na terenie obejmującym 6 ha powstało największe i najbardziej nowoczesne laboratorium fotowoltaiczne w Polsce, w którym mają być prowadzone prace badawcze nad technologią pozyskiwania energii słonecznej na ogromną skalę. Do jego wybudowania użyto 6 różnych rodzajów paneli solarnych, 4 rodzajów konstrukcji (m.in. podążające za słońcem trackery), a także wiele nowatorskich, specjalistycznych rozwiązań technologicznych z zakresu bezpieczeństwa, wydajności, sprawności oraz zarządzania. Dzięki zastosowaniu takich różnorodnych środków na terenie laboratorium będzie można testować w skali przemysłowej efektywność rozmaitych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, do czego posłuży dziesięć modeli o mocy od 30 kW do nawet 300 kW. Dzięki prowadzonym w ten sposób analizom będzie można uzyskać dane dotyczące najodpowiedniejszego systemu solarnego do użytku w polskich warunkach klimatycznych.

Na terenie innowacyjnej farmy fotowoltaicznej znajduje się także magazyn energii, który będzie służył do zasilania elektrowni w nocy, a cała instalacja wyposażona jest w nowoczesny, specjalnie w tym celu zaprojektowany system zarządzania i kontroli. Z jego pomocą będzie można śledzić i analizować pracę kompleksu z każdego miejsca na świecie, farma ma bowiem służyć także pogłębianiu wiedzy inwestorów na temat rozwiązań fotowoltaicznych i wspomagać ich w przejściu przez cały proces inwestycyjny.