Największa na świecie elektrownia słoneczna powstaje w Dubaju

Największa na świecie elektrownia słoneczna powstaje w Dubaju

elektrownia słoneczna

W Dubaju ruszyła budowa największej na świecie elektrowni słonecznej. Obiekt ma generować moc w wysokości aż 5000 MW, a działać będzie w oparciu o lustrzaną konstrukcję.

Dubaj to miasto z prawdziwym kompleksem wyższości, o którym świadczy przede wszystkim chęć posiadania budynków wyróżniających się na całym świecie pod względem swoich rozmiarów. W tym słynnym mieście, położonym na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wybudowano dotychczas m.in. największe lotnisko oraz największą galerię handlową na świecie, a także najwyższy budynek świata, czyli Burdż Chalifa. Obecnie w Dubaju powstanie także największa elektrownia słoneczna, która rokrocznie generować będzie aż 5000 MW.

O rozpoczęciu realizacji projektu budowy największej elektrowni słonecznej na świecie poinformowało niedawno Dubai Water and Electricity Authority (DEWA). Elektrownia, której budowa właśnie ruszyła, to instalacja typu CSP, która ma składać się z pięciu obiektów ulokowanych na terenie Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Solar Park. Do ich wykonania użyte zostaną lustra, tzw. heliostaty, które ustawione zostaną w sposób umożliwiający kierowanie światła słonecznego w jeden punkt. W ten sposób skoncentrowana energia zostanie zmieniona w energię cieplną, która napędzi turbiny i generator energii elektrycznej.

Pierwszy etap inwestycji ma zakończyć się ok. 2021 roku, a do 2030 roku wartość całej generowanej mocy może zwiększyć się nawet pięciokrotnie. Oznacza to, że dzięki wybudowaniu największej na świecie elektrowni, aż 25 proc. energii elektrycznej zużywanej na terenie emiratu będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych.