Ceny energii słonecznej i wiatrowej spadną o połowę

Ceny energii słonecznej i wiatrowej spadną o połowę

Ceny energii

Do 2025 roku znacząco spadną ceny energii – takie wnioski płyną z opublikowanego 15 czerwca raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej. Redukcja kosztów dotyczyć będzie zwłaszcza energii słonecznej i wiatrowej, a sięgnąć może nawet 60%.

W zeszłą środę (15 czerwca) opublikowany został raport dotyczący perspektyw czekających globalny rynek energetyczny. Eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) wskazują w nim, że w ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się ogromnych spadków cen prądu. Potanieć ma zwłaszcza energia uzyskiwana z systemów fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych.

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych jest obecnie najtańszą technologią zdobywania elektryczności, stąd nikogo nie dziwi fakt jej rozpowszechnienia. Według analityków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej na spadki cen energii pozyskiwanej tym sposobem będzie miała duży wpływ czekająca nas redukcja kosztów produkcji turbin wiatrowych, paneli słonecznych oraz innych komponentów.

Obniżek cen możemy się spodziewać co najmniej do 2025 roku. Przez ten czas mają się one stopniowo zmniejszać o od 26 proc. do 59 proc. Największe spadki mają dotyczyć energii uzyskiwanej z systemów fotowoltaicznych, natomiast te nieco skromniejsze czekają przede wszystkim elektrownie wiatrowe, zarówno morskie, jak i te i ulokowane na lądzie. Analitycy IRENA przewidują, że ogólna średnia cena energii elektrycznej na świecie w 2025 roku powinna wynieść około 5, 6 centów za kWh.

Na światowych rynkach już w chwili obecnej możemy zaobserwować trendy spadkowe, dotyczące cen energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Z przewidywań ekspertów wynika, że w najbliższych latach te tendencje będą się utrzymywały, a nawet ulegną znaczącemu spotęgowaniu.