Rekord zapotrzebowania na energię pobity

Rekord zapotrzebowania na energię pobity

Rekord zapotrzebowania na energię

W zeszłym tygodniu w naszym kraju pobity został rekord letniego zapotrzebowania na moc. To przede wszystkim efekt fali upałów, która sprawia, że już w tym momencie część elektrowni ma problem z chłodzeniem.

Rekord najwyższego zapotrzebowania na moc został pobity w piątek, 24 czerwca. Tego dnia maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie energetycznym osiągnęło historycznie wysoki poziom 22750 MW. Oznacza to wynik aż o 116 MW wyższy od rekordu pobitego poprzednio w czwartek.

Tak szybko rosnące zużycie to efekt wysokich temperatur. W czwartek temperatura wynosiła średnio od 27 do 31 stopni, podczas gdy w piątek było to już od 30 do 34 stopni. Z analiz ekspertów wynika, że w 2015 roku każdy wzrost średniej temperatury o 1 stopień powodował wzrost zapotrzebowania na klimatyzację i chłodzenie o ok. 100 MW. W obecnej sytuacji mamy do czynienia z powtórką problemów sprzed roku, kiedy to część elektrowni węglowych borykała się z ogromnymi problemami z chłodzeniem. Wpływa na to niski stan rzek i jezior oraz wysoka temperatura wody, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie elektrowni i elektrociepłowni opalanych węglem kamiennym.

Aktualne problemy to jak na razie przedsmak tego, co może nas czekać w przeciągu wakacji. Natomiast już w chwili obecnej musimy mierzyć się z ograniczeniami energetycznymi. Z powodu awarii w piątek produkcja w samych tylko elektrowniach węglowych zmniejszyła się o ponad 2,1 GW, co wpłynęło na znaczne uszczuplenie rezerwy mocy. Przełożyło się to na utrzymanie najwyższych cen energii w Europie.