Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

optymalna temperatura

Pierwsze fale upałów już za nami, ale z całą pewnością lato jeszcze nie raz da nam się we znaki. Wielu Polaków na ostatnią chwilę pozostawia zbrojenie się w klimatyzatory, wiatraki oraz wszelkie akcesoria służące do schładzania powietrza. Czy wiemy jaka powinna być najbardziej optymalna temperatura w naszym domu?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia temperatury panującej w naszym domu, podczas gdy jej wpływ na komfort naszego życia może być kluczowy. Źle dobrana temperatura może prowadzić między innymi do zwiększenia naszej podatności na infekcje, obniżania koncentracji, podrażnienia śluzówek i skóry czy problemów z bezsennością.

Nawet zimą, kiedy na dworze robi się chłodniej, temperatura w naszym mieszkaniu nie powinna przekraczać 20 – 21ºC. Wręcz wskazane jest, by temperatura w sypialni nie była większa niż 18ºC, ponieważ wpływa to na nasz spokojny sen. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy posiadamy w domu małe dziecko lub osobę starszą. Wtedy w domu powinno być nieco cieplej, ok. 22ºC.

Choć wakacyjne upały często zachęcają nas do przykręcenia klimatyzacji to również z niską temperaturą należy być ostrożnym. Najzdrowsze dla człowieka jest utrzymywanie w pomieszczeniach temperatury z zakresu 18 – 22° C. Oczywiście jej wartość zależy od rodzaju pomieszczenia (wyższa temperatura powinna być np. w łazience), a także aktywności fizycznej domowników, ich wieku czy płci.

Podczas opuszczania domu powinniśmy zmniejszać o kilka stopni średnią temperaturę, panującą w mieszkaniu. Pozwoli nam to zaoszczędzić ciepło i oczywiście pieniądze wydawane na opłatę rachunków.