Ogrzewanie podłogowe a meble

Ogrzewanie podłogowe a meble

Ogrzewanie podłogowe

Częstym problemem, z którym borykamy się przy montażu ogrzewania podłogowego w naszym domu, jest konieczność wcześniejszego ustalenia rozmieszczenia mebli w pomieszczeniu. Czy rzeczywiście jest to niezbędne przed rozpoczęciem prac?

Planując wykonanie instalacji podłogowej w naszym mieszkaniu, należy wcześniej orientacyjnie zaplanować rozmieszczenie mebli. Na szczęście dotyczy to przede wszystkim tych masywnych, wielkogabarytowych szaf, kredensów oraz łóżek opartych bezpośrednio na podłodze, a także wszystkich innych elementów wyposażenia, które zakrywają dużą jej powierzchnię. Meble o mniejszych rozmiarach możemy rozstawiać według własnego upodobania, bez obaw o kondycję naszej podłogówki.

W przypadku ogrzewania podłogowego rolę grzejnika pełni cała podłoga, dlatego zastawienie jej utrudnia proces rozprzestrzeniania się ciepła po pomieszczeniu. Znając rozmieszczenie mebli wielkogabarytowych jeszcze przed ułożeniem instalacji, możemy bez problemu pominąć rozłożenie rur grzewczych w miejscach, gdzie będą one stały. W innym wypadku warto wybierać meble oparte na nóżkach, by nie ograniczać cyrkulacji ogrzanego powietrza. Wyjątkiem jest dno kabiny prysznicowej z płytek, pod którymi bez problemu można umieścić ogrzewanie podłogowe.

Niestety korzystanie z ogrzewania podłogowego nakłada na jego właściciela ograniczenia w korzystaniu z dywanów i wykładzin podłogowych, ponieważ skutecznie uniemożliwiają one swobodny przepływ powietrza przy podłodze. W przypadku chęci położenia dywanu należy wybierać takie materiały, które dobrze przepuszczają ciepło i są odporne na częste zmiany temperatury.