Łączenie okapu kuchennego z rekuperatorem

Łączenie okapu kuchennego z rekuperatorem

okap kuchenny

Okap kuchenny to niezbędne narzędzie w kuchniach tych pań domu, które lubią dużo gotować i piec. Podczas przygotowywania czasochłonnych potraw powstaje spora ilość ciepła, które energooszczędni domownicy chcieliby odzyskać. Czy można w tym celu połączyć wyciąg nadkuchenny z rekuperatorem?

Niestety podłączenie okapu kuchennego z instalacją wentylacyjną z odzyskiem ciepła jest niewskazane i należy zrezygnować z takich prób odzyskiwania ciepła. Okap nadkuchenny oraz rekuperator nie powinny zostać połączone ze sobą między innymi ze względu na powstające w ten sposób w rekuperatorze zanieczyszczenia filtrów i wymiennika. Dzieje się tak, ponieważ podczas gotowania oraz smażenia powstaje para wodna, która unosi się w górę wraz z powietrzem oraz niewielkimi cząsteczkami tłuszczu i zanieczyszczeń innego rodzaju. W instalacji zawierającej okap kuchenny podłączony do rekuperatora część z tych zanieczyszczeń osadza się na filtrze siatkowym, natomiast reszta wędruje do centrali wentylacyjnej, gdzie osadza się bezpośrednio na filtrze. Powoduje to zmniejszenie jego przepustowości oraz jednoczesne zwiększenie awaryjności, a co za tym idzie konieczność jego częstszej wymiany. Ponadto drobne zanieczyszczenia osiadają także na wymienniku, co wpływa na znaczne zmniejszenie efektywności wymiany ciepła.

W domu z wentylacją mechaniczną w postaci rekuperatora nie należy przyłączać okapu do centrali instalacji. Takie działanie grozi poważnym zanieczyszczeniem nie tylko rur oraz filtrów, lecz także poważnym uszkodzeniem samego wymiennika ciepła.