Rodzaje klimatyzatorów – jaki wybrać?

Rodzaje klimatyzatorów – jaki wybrać?

Rodzaje klimatyzatorów

Upalne lato uderzyło ze zdwojonymi siłami, dlatego większość osób rozpoczyna właśnie poszukiwania optymalnego narzędzia do chłodzenia swojego domu. Jakie klimatyzatory są dostępne na polskim rynku i które warto wybrać?

Klimatyzacja w domu jeszcze do niedawna uznawana była za symbol luksusu, obecnie natomiast jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, stosowane głównie w ramach ochrony przed wakacyjnymi upałami. Na polskim rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów, które działają w zupełnie różny sposób. Jak wybrać ten najlepszy dla siebie?

Decydując się na zakup klimatyzatora warto przedtem ściśle określić nasze priorytety i oczekiwania, by nie narazić się na gorzkie rozczarowanie. Urządzenia tego rodzaju mogą być zarówno mocowane na stałe, jak i przenośne. Klimatyzatory mobilne są idealne dla osób, którym zależy na możliwości zmiany lokalizacji narzędzia bądź jako wyposażenie tych domów, w których nie ma możliwości zastosowania klimatyzatora stacjonarnego. Korzystając z takiego urządzenia należy mieć na uwadze, że nie powinno być ono skierowane na te miejsca, w których najczęściej przebywamy (np. kanapa, fotel).

Podczas wyboru klimatyzatora czeka nas także decyzja czy wybrane przez nas urządzenie będzie jednoczęściowe (monoblokowe) lub dwuczęściowe (typu split). W przypadku narzędzi kilkuczęściowych należy jeden element zainstalować na zewnątrz budynku, co nie we wszystkich pomieszczeniach jest możliwe. Klimatyzatory monoblokowe są natomiast dużo łatwiejsze w montażu, ale do ich poprawnego użycia należy podłączyć przewód odprowadzający ciepłe powietrze pod kratkę wentylacyjną bądź po prostu wystawić za okno.