Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna

Wentylacja

Prawidłowa wentylacja ma ogromne znaczenie nie tylko w sezonie grzewczym, kiedy wspomaga nas w usuwaniu zanieczyszczonego powietrza z budynku. Przydaje się także latem, kiedy wspiera odpowiednią cyrkulację powietrza w naszych pomieszczeniach.

Posiadanie instalacji wentylacyjnej w naszym budynku jest niezbędne, ponieważ to właśnie w ten sposób pozbywamy się z mieszkania zużytego powietrza, zawierającego między innymi wilgoć, dwutlenek węgla oraz inne zanieczyszczenia. Dzięki instalacji wentylacyjnej takie zużyte powietrze zostaje zastąpione świeżym, zaczerpniętym z zewnątrz. W Polsce przy budowie domów jednorodzinnych najczęściej stosowanymi systemami wymiany powietrza są wentylacja grawitacyjna oraz wentylacja mechaniczna. Czym się różnią te systemy i na który warto się zdecydować?

Wentylacja grawitacyjna to najpopularniejsze rozwiązanie, stosowane od wielu lat w polskich domach. Zakłada ona poprowadzenie pionowych kanałów wentylacyjnych bezpośrednio w kominach. Do jej działania nie jest potrzebny prąd, a sama wymiana powietrza odbywa się bezgłośnie. Drugą popularną w Polsce metodą wentylacji jest wentylacja mechaniczna, czyli cyrkulacja odbywająca się przy pomocy wentylatorów napędzanych energią elektryczną. Daje nam ona duże możliwości kontroli intensywności procesów wentylacyjnych, jednocześnie pozwalając także uniezależnić ten proces od czynników atmosferycznych panujących na zewnątrz. Niestety taki rodzaj wentylacji jest dużo droższy nie tylko w montażu, lecz także w codziennej eksploatacji ze względu na zużycie energii elektrycznej.