Chłodzenie za pomocą ogrzewania podłogowego

Chłodzenie za pomocą ogrzewania podłogowego

Chłodzenie

Ogrzewanie podłogowe oznacza dla jego użytkowników niezwykły komfort cieplny, dzięki któremu nie muszą obawiać się stąpania po zimnych posadzkach. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że podłogówka może pomóc nam także w chłodzeniu domu.

Lato trwa w pełni, a wraz z nim także dokuczliwe upały. Wiele osób chroni się przed nimi przy pomocy klimatyzacji, ale posiadacze wodnego systemu ogrzewania płaszczyznowego mają na to inny sposób. Wychładzanie domu jest możliwe dzięki zapewnieniu instalacji źródła zimna, czyli dopływu chłodnej wody. W momencie przepływania przez rury, znacząco ochładza ona temperaturę w naszym pomieszczeniu, przynosząc kojący chłód nawet w ciepłe, słoneczne dni.

Do pracy z funkcją chłodzenia posłuży nam większość systemów grzewczych zintegrowanych z gruntową pompą ciepła. W takich instalacjach jest to powszechnie spotykany wariant chłodzenia płaszczyznowego, ale wymaga tłoczenia wody w kierunku odwrotnym niż przy ogrzewaniu bądź po prostu wyłączenia pompy.

Wychładzanie pomieszczeń przy pomocy podłogówki jest możliwe także w instalacjach pozbawionych źródła ciepła, np. jeśli wykorzystamy wody podziemne. Możemy także pokusić się o zainstalowanie wytwornicy lody lodowej, czyli rozwiązania niezmiernie skutecznego, ale obdarzonego dodatkowymi koszami ze względu na dodatkowe zużycie energii.

Posiadacze ogrzewania podłogowego powinni rozważyć chłodzenie wodne, ponieważ eliminuje ono zimny nadmuch i problemy związane z bakteriami, dlatego jest zdrowsze od zwykłego chłodzenia powietrzem. Niestety przy nieuważnym użytkowaniu występuje ryzyko skraplania się wilgoci z powietrza na powierzchnię zimnej posadzki.