Regulacja grzejników – kiedy należy to zrobić

Regulacja grzejników – kiedy należy to zrobić

Regulacja grzejników

Choć obecnie trwa lato to sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami. Ani się obejrzymy, a nastaną chłodne dni, a wraz z nimi konieczność dogrzewania pomieszczeń przy pomocy grzejników. W jaki sposób je na to przygotować?

Czasem właścicielom nieruchomości wydaje się, że jedno z pomieszczeń jest niedogrzane, ponieważ jest w nim dużo chłodniej niż w innych zakątkach domu. Przyczyny takiego stanu dopatrujemy się zazwyczaj w zbyt małym grzejniku i często w takim momencie decydujemy się na jego wymianę. Tymczasem powód odczuwania wyraźnego chłodu w pomieszczeniu może leżeć zupełnie gdzieś indziej, między innymi w złej regulacji grzejnika.

Grzejnik osiąga najwyższy poziom mocy tylko w momencie, kiedy przepływ wody w nim jest odpowiednio duży. Niestety często ze względu na brak zrównoważenia hydraulicznego, woda w naszej instalacji przepływa w sposób niewłaściwy. To właśnie w tym momencie grzejniki położone najbliżej pieca są gorące, natomiast inne pozostają zaledwie letnie. Aby temu zaradzić należy wezwać specjalistę, który stłumi przepływ gorącej wody w jednym miejscu, przy równoczesnym zwiększeniu jego intensywności w drugim. Można również spróbować zrównoważyć instalację samodzielnie, dobierając właściwy przepływ wody w grzejnikach metodą prób i błędów. Sposób wykonania tego zadania zależy jednak od rodzaju urządzeń, które mamy zamontowane w naszym pomieszczeniu – w niektórych grzejnikach wystarczy do tego jedynie przekręcić pierścień, natomiast do regulacji innych będzie nam potrzebny odpowiedni klucz.