Największa farma wiatrowa na Bałtyku już w budowie

Największa farma wiatrowa na Bałtyku już w budowie

farma wiatrowa

Właśnie ruszyła budowa morskiej farmy wiatrowej Wikinger, która powstaje na Bałtyku nieopodal niemieckiej wyspy Rugia. Decyzję o jej budowie hiszpański koncern Iberdrola podjął jeszcze w 2012 roku.


Prace nad budową ogromnej farmy wiatrowej na Bałtyku rozpoczęto od postawienia pierwszych fundamentów, na których staną morskie wiatraki. Waga każdego fundamentu, dostarczonego przez konsorcjum firm Navantia i Windar, wynosi około 630 ton, natomiast osadzone zostaną one na głębokości od 37 do 43 metrów.

 

Podczas planowania budowy farmy morskiej Wikinger w 2012 roku zakładano, że jej moc wyniesie 400 MW, a niezbędne turbiny o mocy 5 MW każda dostarczy francuska firma Areva lub hiszpańska Gamesa. Jednak dzięki szybkiemu rozwojowi energetyki wiatrowej plany te uległy zmianie, a do wybudowania farmy wykorzystane zostaną większe turbiny, co wpłynie znacząco na ograniczenie kosztów tej inwestycji.

 

Według obecnych ustaleń inwestycja ma zajmować powierzchnię 34 km2 i posiadać łączną moc około 350 MW, co odpowiada zużyciu energetycznemu około 350 tys. gospodarstw domowych. Morska farma wiatrowa będzie się składała z 70 turbin, dostarczonych przez joint-venture zawiązane przez Gamesę i Arevę, czyli spółki brane wcześniej pod uwagę na etapie planowania realizacji projektu. Cały koszt inwestycji szacuje się na 1,4 mld euro, natomiast jej uruchomienie ma nastąpić pod koniec przyszłego roku. Będzie to wówczas największa farma wiatrowa znajdująca się na terenie Morza Bałtyckiego, ale w planach są już większe inwestycje, np. farma Arkona, której uruchomienie zaplanowano na 2019 r.