Już ponad 7 tysięcy mikroinstalacji w Polsce

Już ponad 7 tysięcy mikroinstalacji w Polsce

mikroinstalacje

Ponad 7 tysięcy mikroinstalacji o łącznej mocy około 47 MW zostało przyłączonych do największych sieci dystrybucyjnych na terenie Polski. Znaczna większość uruchomionych mikroinstalacji to technologia fotowoltaiczna.


Polacy coraz częściej rozważają możliwość wykorzystania energii odnawialnej we własnych gospodarstwach domowych. O tej wzrastającej roli OZE na krajowym rynku energetycznym świadczy między innymi rosnąca liczba mikroinstalacji przyłączonych do największych sieci dystrybucyjnych w naszym kraju. Obecnie jest to ponad 7,2 tys. sztuk, lecz aż 2,5 tys. zostało uruchomionych jeszcze w trakcie pierwszego kwartału 2016 r. Ten dynamiczny wzrost posiadanych przez Polaków instalacji dowodzi, że nasze społeczeństwo poszerza swoją wiedzę na temat zastosowania źródeł energii odnawialnej w swoim domu i docenia korzyści płynące z takiego rozwiązania.

Największą popularnością wśród polskich użytkowników cieszy się PGE Dystrybucja, czyli system dystrybucyjny, który w w pierwszym kwartale 2016 r. przyłączył do sieci niemal połowę uruchomionych w tym czasie mikroinstalacji. Łączna ich moc wynosi aż 6,25 MW w 1236 mikroinstalacjach. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również Energa Operator (613 mikroinstalacji), Tauron Dystrybucja (około 300 przyłączonych mikroinstalacji) oraz Enea (326 mikroinstalacji). Mieszkańcy Warszawy i okolic mogli także skorzystać z usług sieci RWE Stoen Operator, ale zdecydowało się na to niewielu. Zaledwie 14 mikroinstalacji zostało przyłączone do tej sieci w I kwartale 2016 r., ale wszystkie były mikroinstalacjami fotowoltaicznymi.