Chiny pobijają rekord fotowoltaiczny

Chiny pobijają rekord fotowoltaiczny

Chiny

Chiny stają się globalnym liderem w dziedzinie fotowoltaiki. Zaledwie w czasie pierwszej połowy 2016 roku łączny potencjał nowych elektrowni fotowoltaicznych wybudowanych w tym kraju wyniósł niewiarygodną liczbę około 20 GW.


Według chińskiej agencji informacyjnej Xinhua w ciągu 6 miesięcy na terenie Chin powstały nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznym potencjale 20 GW. Tak niewiarygodny wynik nie jest niczym nowym w kraju, który niedawno wyprzedził Niemców na pozycji globalnego lidera w tej dziedzinie. Awans w rankingu Chiny zawdzięczają przede wszystkim uruchomieniu instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 15 GW na przestrzeni całego ubiegłego roku. Przyczyniło się to do zwiększenia całkowitego potencjału chińskich instalacji fotowoltaicznych do 43 GW na koniec 2015 r., podczas gdy analogicznie w Niemczech było to niecałe 40 GW.

Obecnie Chiny wytrwale pracują nad systematycznym zwiększaniem dystansu dzielącego ich kraj od drugiego na świecie państwa z największym zainstalowanym potencjałem mocy PV. W roku 2016 Niemcy planują zainstalowanie jedynie 1,5 GW nowego potencjału, podczas gdy w Chinach już w pierwszym półroczu 2016 r. powstały instalacje o łącznej mocy 20 GW. Wynik ten jest aż o 3 razy większy niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Chiny produkują także coraz więcej modułów fotowoltaicznych, a rząd tego kraju wprowadza różnorodne zniżki i dopłaty dla posiadaczy własnych mikroinstalacji. Niestety sieć energetyczna tego kraju nie jest odpowiednio dostosowana do odbioru energii produkowanej przy pomocy fotowoltaiki, stąd w niektórych prowincjach tracone jest nawet 40-50 proc. wyprodukowanej energii.