Jaki dach do instalacji fotowoltaicznej

Jaki dach do instalacji fotowoltaicznej

dach do instalacji fotowoltaicznej

Polacy w swoich domach coraz częścią korzystają z rozwiązań gwarantujących dostęp do taniej i ekologicznej zielonej energii. Planując budowę domu należy zatem zawczasu przemyśleć, czy nie będziemy w przyszłości chcieli zaadaptować jego dachu jako powierzchni do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Dachy w naszych domach najczęściej pełnią funkcję elementu, który osłania nas przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tymczasem warto rozważyć także wykorzystanie dachu jako źródła energii. Baterie słoneczne zainstalowane na jego powierzchni mogą nie tylko pomóc nam zmniejszyć rachunki za prąd, ale w przypadku instalacji on-grid mogą nam także przynieść spore korzyści finansowe dzięki odsprzedawaniu nadwyżek energii do sieci energetycznej.

Niestety nie każdy dach nadaje się do instalacji baterii słonecznych. Najbardziej odpowiednia konstrukcja pod instalacje fotowoltaiczne to taka, która ma dużą część powierzchni skierowaną na południe. Sporym utrudnieniem dla montażu są natomiast liczne załamania i jaskółki w dachu wielospadowym. Zamocowanie baterii słonecznych na takiej powierzchni może być nie tylko nieopłacalne, ale często także niemożliwe. Dużo lepiej sprawdzi się dach dwuspadowy z jedną jaskółką, lecz tylko pod warunkiem, że jedna z połaci dachu będzie skierowana na południe. Same jaskółki oraz okna dachowe bywają dużą przeszkodą dla montażu baterii słonecznych, dlatego najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla budowy dachu pod kątem instalacji fotowoltaicznej jest wybór dachu jednospadowego z całą powierzchnią dachu skierowaną na południe.