Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

We Francji będą budować drogi z paneli słonecznych

We Francji będą budować drogi z paneli słonecznych

drogi z paneli

Drogi złożone z paneli słonecznych wydają nam się nadal projektem futurystycznym, możliwym do zrealizowania w odległej przyszłości, tymczasem we Francji już niedługo może być to codzienność. Tamtejsza minister energii właśnie otworzyła fabrykę paneli słonecznych, mających posłużyć do budowy solarnych dróg.


Priorytetem działań francuskiego rządu jest zmodernizowanie około 1000 km dróg przy pomocy paneli fotowoltaicznych już w ciągu 5 najbliższych lat. Uzyskana w ten sposób energia ma zostać wykorzystana do zaspokojenia zapotrzebowania na prąd około 5 mln osób, czyli blisko 8 proc. wszystkich mieszkańców Francji.

Pierwszym krokiem do zrealizowania tych założeń może być uroczyste uruchomienie pilotażowej linii produkcyjnej przez francuską minister energii Ségolène Royal. Otworzyła ona niedawno nowoczesną fabrykę, w której produkowane będą specjalne panele fotowoltaiczne przeznaczone do montażu na powierzchni już istniejących dróg. Podstawą tej technologii są ogniwa krzemowe mogące znieść duże obciążenie generowane przez dowolny rodzaj transportu, dlatego nie straszne im również ciężkie samochody ciężarowe. Żywotność takich paneli PV zależy od natężenia ruchu pojazdów, ale według przewidywań mogą działać bezawaryjnie nawet przez 10 lat.

Niedaleko fabryki, położonej w miejscowości Tourouvre w Normandii, ma powstać pilotażowa solarna droga o długości 1 km. Wyprodukuje ona energię potrzebną do zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego generowanego przez oświetlenie uliczne w miejscowości zamieszkiwanej przez 5 tys. osób. Pozostaje nam tylko kibicować Francuzom i mieć nadzieję, ze polski rząd wkrótce pójdzie w ich ślady.