Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Szkocka energia w stu procentach ekologiczna

Szkocka energia w stu procentach ekologiczna

Szkocka-energia-w-stu-procentach-ekologiczna-555x370

7 sierpnia zapotrzebowanie Szkocji na energię elektryczną zostało w całości pokryte przez elektrownie wiatrowe. To ogromny sukces tego kraju, który od wielu lat stawia na rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej w procesie pozyskiwania energii dla swoich obywateli.

W ubiegłą niedzielę elektrownie wiatrowe na terenie Szkocji wygenerowały taką ilość energii, która wystarczyła do pokrycia całkowitego zapotrzebowania tego kraju na prąd. Łącznie w dniu 7 sierpnia farmy wiatrowe działające na terenie tego kraju wyprodukowały 39,545 GWh energii elektrycznej, podczas gdy krajowa konsumpcja energii w tym dniu wyniosła 37,202 GWH. Niestety ten ogromny sukces Szkocja zawdzięcza nie tylko wielonakładowym inwestycjom w energetykę odnawialną, lecz także zmniejszonemu z racji weekendu zapotrzebowaniu na energię.

Władze Szkocji już od dawna pracują nad zastąpieniem energii pochodzącej z konwencjonalnych źródeł, energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. W marcu bieżącego roku została wyłączona ostatnia szkocka elektrownia na węgiel, natomiast rząd tego kraju już od wielu lat wspiera rozwój inwestycji odnawialnych na jego terenie. Udział OZE w szkockim miksie energetycznym osiągnął w ubiegłym roku ponad 50 proc., co oznacza, że odnawialne źródła energii zaspokajają ponad połowę zapotrzebowania tego kraju na energię elektryczną. Najwięcej energii produkują farmy wiatrowe zlokalizowane na lądzie, natomiast sporą część energii dostarczają także morskie farmy wiatrowe. W dużej mierze to właśnie dzięki wsparciu rządu Szkocja zawdzięcza swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji energii odnawialnej.