Postępy w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Postępy w budowie największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Postępy-w-budowie-największej-na-świecie-morskiej-farmy-wiatrowej-555x370

Niedawno wydana została zgoda na rozpoczęcie drugiego etapu projektu Horsea. Zakłada on wybudowanie największej na świecie farmy wiatrowej ulokowanej na morzu, której moc będzie wynosiła aż 1,8 GW.

Londyn wydał niedawno zgodę na rozpoczęcie realizacji drugiego etapu programu Horsea, czyli  Hornsea Project Two. Dzięki temu projektowi około 89 km od brytyjskiego wschodniego wybrzeża, na wysokości hrabstwa Yorkshire, powstanie największa na świecie elektrownia wiatrowa zlokalizowana na morzu. Instalacja ma składać się z 300 turbin wiatrowych, które zostaną rozlokowane na terenie o powierzchni około 480 km2. Cała moc budowanej obecnie farmy wiatrowej ma wynieść 1,8 GW, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 1,6 mln brytyjskich gospodarstw domowych.

Przy budowie farmy wiatrowej Hornsea Project Two znalazło zatrudnienie blisko 1,96 tys. specjalistów, nadal jednak nie znamy szacunkowego kosztu inwestycji, a także prognozowanego kosztu produkcji energii przy pomocy tej instalacji. Wiemy natomiast, że realizacją projektu zajmie się spółka SmartWind, która należy do duńskiego państwowego koncernu energetycznego Dong Energy, niekwestionowanego lidera w budowie morskich farm wiatrowych.

Wielka Brytania nieustannie dąży do zwiększenia swojego potencjału OZE, głównie poprzez morską energetykę wiatrową. Plany wybudowania największej na świecie farmy wiatrowej na morzu są dowodem, że brytyjski rząd chce nadal inwestować w rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej i zwiększać ich udział w krajowym miksie energetycznym.