Indie w fotowoltaicznej czołówce? Potencjał przekroczył 8 GW

Indie w fotowoltaicznej czołówce? Potencjał przekroczył 8 GW

Indie mają potencjał, by stać się jednym z najważniejszych rynków fotowoltaicznych świata. W ciągu kilku ostatnich lat sektor energetyki słonecznej w tym kraju odnotował ogromny wzrost, a władze zapowiadają, że to dopiero początek rozwoju rynku fotowoltaicznego w Indiach.

Sektor fotowoltaiki w Indiach w ciągu kilku ostatnich lat odnotowuje dynamiczny rozwój. W zawrotnym tempie wybudowano w tym kraju elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 8 GW, jednak na tym inwestycje w energetykę słoneczną się nie kończą. Indie do 2022 roku planują zwiększyć swój potencjał fotowoltaiczny aż do 100 GW. Dzięki dalekosiężnym działaniom tamtejszego rządu, kraj ten może stać się niebawem jednym z najważniejszych rynków fotowoltaicznych na świecie.

Indyjski potencjał energetyki odnawialnej wzrasta w systematycznym tempie. Na koniec czerwca całkowity potencjał fotowoltaiczny w tym kraju osiągnął 7,805 GW, natomiast zaledwie w ciągu lipca zainstalowano systemy PV o łącznej mocy 257 MW. To dopiero początek realizacji wielkich aspiracji indyjskiego rządu, który zakłada zainstalowanie aż 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach już do 2022 roku. Wstępna wartość tych inwestycji ma wynieść około 100 mld dolarów.

Indyjskie władze wspierają także inicjatywy obywatelskie, które mogą posłużyć rozwojowi fotowoltaiki w tym kraju. Energetyce solarnej sprzyjają między innymi rządowe programy, specjalnie dedykowane temu sektorowi, a także organizowane przez rząd aukcje, na których oferowana jest energia w atrakcyjnych cenach. W ten sposób indyjski rząd chce zmotywować swoich obywateli do inwestowania w tę formę pozyskiwania energii odnawialnej.