Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Instalacje solarne typu Drain Back – co to jest?

Instalacje solarne typu Drain Back – co to jest?

Instalacje-solarne-typu-Drain-Back-–-co-to-jest-555x366

Instalacja solarna typu Drain Back to rozwiązanie dużo mniej popularne niż zwykłe kolektory słoneczne. Tymczasem system takiego rodzaju może zaoszczędzić nam dużo problemów związanych z przegrzewaniem glikolu zawartego w urządzeniu.

Kolektory słoneczne to podstawowy element każdej instalacji solarnej. Niestety podczas swojej pracy te delikatne urządzenia narażone są na niekorzystny wpływ różnych czynników atmosferycznych, np. wysokiej temperatury. Przy zbyt wielkim nasłonecznieniu absorberów i równoczesnym braku odbioru ciepła może nastąpić tzw. stan stagnacji. To sytuacja, w której czynnik grzewczy – glikol – ulega przegrzewaniu i zaczyna się gotować. Podczas tego procesu w górze absorbera gromadzi się para wodna, która nie może znaleźć ujścia. Powoduje to wzrost ciśnienia w całym urządzeniu i może doprowadzić nie tylko do utraty właściwości przez czynnik grzewczy, który w takiej sytuacji będzie trzeba wymienić, lecz także do poważnych uszkodzeń sprzętu.

Rozwiązaniem zapobiegającym problemom związanym z przegrzewaniem glikolu jest kupno instalacji solarnej typu Drain Back. To instalacja pracująca w sposób bezciśnieniowy, w której glikol ma możliwość samoczynnego spływania z kolektora słonecznego jeszcze zanim dojdzie do jego zagotowania. Samo urządzenie jest przystosowane do wytrzymywania wysokich temperatur, dlatego opróżnienie go z glikolu pozwala uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Taka stacja solarna musi być jednak zainstalowana możliwie jak najbliżej baterii kolektorów słonecznych, np. na poddaszu bądź strychu.