Najczęstsze błędy popełniane przy instalacji klimatyzatora

Najczęstsze błędy popełniane przy instalacji klimatyzatora

Choć lato zbliża się ku końcowi to panujące obecnie upały każą nam zastanowić się nad zainstalowaniem w naszych domach różnego rodzaju systemów chłodzenia. Często pod uwagę brany jest właśnie klimatyzator, który skutecznie obniża temperaturę panującą w pomieszczeniu. Tymczasem jego montaż może nastręczyć nam kilka kłopotów, których lepiej zawczasu uniknąć.

Najczęstszym błędem, który popełniamy zazwyczaj już na etapie kupna samego klimatyzatora, jest nieodpowiednie dobranie mocy urządzenia do naszej instalacji klimatyzacyjnej. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża moc może stanąć na przeszkodzie do efektywnego chłodzenia naszego mieszkania. Urządzenie o zbyt małej mocy nie poradzi sobie z osiągnięciem wymarzonej temperatury w pomieszczeniu, natomiast urządzenie o mocy zbyt dużej nie będzie pracować wydajnie ze względu na konieczność cyklicznego wyłączania się, by ochronić pomieszczenie przed zbyt dużym wyziębieniem.

Kolejnym błędem, który możemy popełnić podczas montażu klimatyzatora, jest wybór jego nieodpowiedniej lokalizacji bądź niewłaściwe umieszczenie jednostki zewnętrznej. Pamiętajmy, że taka jednostka musi stać na stabilnej powierzchni, najlepiej w miejscu przewiewnym i zacienionym, ponieważ tylko takie położenie pozwoli na prawidłową wymianę powietrza. Nasz klimatyzator nie powinien natomiast być instalowany w miejscach, w których potem spędzamy dużo czasu. Unikajmy zatem sytuacji, w których strumień zimnego powietrza skierowany jest na łóżko, biurko czy kącik wypoczynkowy, ponieważ może to przynieść negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.