Meczety z instalacjami solarnymi

Meczety z instalacjami solarnymi

Maroko sięga po nowoczesne rozwiązania z zakresu energetyki odnawialnej i montuje instalacje fotowoltaiczne na blisko 600 meczetach na terenie całego państwa. Ma to wpłynąć na znaczące oszczędności tych budynków w zakresie zużywania energii elektrycznej.

Marokański rząd planuje wyposażyć kilkaset meczetów na terenie całego kraju we własne instalacje fotowoltaiczne oraz kolektory, które mają produkować energię przy pomocy promieni słonecznych. W ten sposób państwo zamierza podkreślić swój pozytywny stosunek do produkowania zielonej energii, a także umocnić swoją wysoką pozycję wśród tych krajów Afryki Północnej, które mogą poszczycić się największymi inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Rządowy plan zakłada montaż zestawów służących do produkcji energii słonecznej aż w 600 meczetach. Jeszcze do końca roku mają zostać zainstalowane kolektory oraz urządzenia fotowoltaiczne w pierwszych stu meczetach, natomiast całkowity koniec prac zapowiedziany jest na marzec 2019 r. Inwestycji towarzyszy równoczesna wymiana żarówek na energooszczędne, która ma posłużyć zmniejszeniu zapotrzebowania meczetów na energię elektryczną. Według wstępnych analiz taki zabieg ma ograniczyć zapotrzebowanie na prąd aż o 40 proc.

Budowa instalacji fotowoltaicznych na szczytach meczetów to nie jedyna inicjatywa marokańskiego rządu, podjęta w ramach propagowania pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Kilka miesięcy temu uruchomiono w tym kraju dużą elektrownię słoneczną, która ma przyczynić się do znaczącego zwiększenia udziału zielonej energii w miksie energetycznym Maroka.