Najstarsza farma fotowoltaiczna w Europie wymienia moduły

Najstarsza farma fotowoltaiczna w Europie wymienia moduły

Najstarsza-farma-fotowoltaiczna-w-Europie-wymienia-moduły-555x371

Na najstarszej farmie słonecznej w Europie wymieniono niedawno wszystkie moduły fotowoltaiczne. Analizy przeprowadzone przez ekspertów wskazują, że w ciągu 20 lat działania straciły one około 37 proc. wydajności.


Farma fotowoltaiczna w okolicach hiszpańskiego miasta Toledo uważana jest za najstarszą farmę słoneczną w Europie. Powstała już w 1994 roku (czyli ponad 22 lata temu), jako jeden z pierwszych obiektów tego typu na naszym kontynencie.

Hiszpańska farma zlokalizowana w okolicach Toledo w dniach swojej świetności posiadała łączną moc 1 MW. Niestety badania efektywności używanych w niej dotychczas urządzeń przeprowadzone w sierpniu ubiegłego roku wykazało, że wydajność zamontowanych w 1994 roku modułów fotowoltaicznych spada systematycznie. Do momentu wymiany, czyli po ponad 20 latach ciągłej pracy, urządzenia te utraciły aż 37 proc. wydajności.

Wobec tak wielkiego spadku efektywności postanowiono, że moduły fotowoltaiczne zainstalowane na najstarszej farmie słonecznej w Europie zostaną wymienione. Całą operację przeprowadziła firma  Ingateam, która w ciągu 2 miesięcy usunęła stałe moduły i zastąpiła je nowymi, wyprodukowanymi przez chińskiego producenta JinkoSolar. Obecnie spodziewany uzysk energii z farmy fotowoltaicznej to około 1,4 Gwh w skali roku. Energia produkowana przez farmę wykorzystywana jest głównie do zasilania okolicznych systemów irygacyjnych. Z zielonej energii korzystają także lokalni mieszkańcy, ponieważ zaspokaja ona zapotrzebowanie na energię elektryczną również pobliskich gospodarstw domowych.