Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Nawiewnik – niezbędny element wentylacji?

Nawiewnik – niezbędny element wentylacji?

Nawiewnik-–-niezbędny-element-wentylacji-555x369

Nawiewniki powietrza pełnią ważną funkcję w systemie wentylacji domu, tymczasem zbyt rzadko montujemy je w naszych pomieszczeniach. Dlaczego warto to robić?

Do skutecznego działania systemu wentylacji konieczne jest nie tylko umożliwienie jej swobodnego usuwania zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz budynku, lecz także doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza do jego wnętrza. Właśnie w tym celu najczęściej montujemy nawiewniki powietrza.

Podstawową zasadą prawidłowego działania wentylacji jest warunek doprowadzenia do wnętrza takiej samej ilości świeżego powietrza, jaką ilość powietrza zanieczyszczonego odprowadziliśmy na zewnątrz. W przeciwnym wypadku narażamy się na wdychanie powietrza ze zbyt dużą ilością dwutlenku węgla i innych substancji chemicznych, a także na narastający problem z wilgocią.

W przypadku wentylacji grawitacyjnej, a więc naturalnej i najczęściej stosowanej w polskich domach, świeże powietrze dostawało się do środka budynku poprzez nieszczelności w drzwiach oraz oknach. Obecne budownictwo zakłada jednak montaż całkowicie szczelnych okien, które zapobiegają swobodnej wymianie powietrza. W takiej sytuacji pomagają nam nawiewniki, które możemy zamontować przede wszystkim w oknach oraz ścianach.

Wśród nawiewników istnieją warianty o regulowanym i nieregulowanym przepływie powietrza, jednak przede wszystkim warto zdecydować się na te pierwsze. W nawiewnikach o nieregulowanym przepływie powietrze dostaje się do środka przez otwór o stałej wielości, natomiast regulowany przepływ umożliwia nam dostosowanie strumienia w zależności od potrzeb oraz czynników atmosferycznych.