Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Świat wkracza w erę magazynowania energii

Świat wkracza w erę magazynowania energii

Świat-wkracza-w-erę-magazynowania-energii-555x370

Obecnie jednym z największych problemów dotyczących procesów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, jest zagadnienie magazynowania powstających nadwyżek energii do wykorzystania w przyszłości. Zapobiec chce temu firma Elona Muska, która buduje właśnie największy magazyn energii na świecie.

Kontrakt, który otrzymała firma Elona Muska od jednego z największych kalifornijskich operatorów sieci energetycznych, zakłada wybudowanie magazynu energii zdolnego pomieścić około 20 MW/80 MWh. Wartość ta odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu około 2,5 tys. kalifornijskich gospodarstw domowych. Obiekt będzie ładowany podczas dni o dużym nasłonecznieniu i małym zapotrzebowaniu na energię, natomiast będzie oddawać energię do sieci elektroenergetycznej w okresie szczytowego poboru. Budowa magazynu takich rozmiarów to duży krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego na terenie Kalifornii. Po zakończeniu inwestycji będzie to największy na świecie magazyn energii, który oparty jest na technologii baterii litowo-jonowych (Li-Ion).

Do niedawna nadprodukcja energii w czasie słonecznych dni stanowiła niemały problem dla przydomowych instalacji fotowoltaicznych. Systemy magazynowania energii są nie tylko rozwiązaniem skomplikowanym logistycznie, ale także zbyt drogim dla indywidualnych inwestorów. Czy za sprawą budowy największego na świecie magazynu energii ta gałąź energetyki zacznie dynamicznie się rozwijać? Już w chwili obecnej planowane są prace nad udoskonaleniem baterii litowo-jonowych oraz obniżeniem kosztów ich produkcji.