Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Wybór inwertera – jedno czy trójfazowy?

Wybór inwertera – jedno czy trójfazowy?

Wybór-inwertera-–-jedno-czy-trójfazowy-555x369

Inwerter to serce instalacji fotowoltaicznej, to właśnie dzięki niemu funkcjonuje cały mechanizm. Z tego powodu wyborowi tego urządzenia należy poświęcić szczególną uwagę. Każdy potencjalny inwestor stoi przed dylematem jaki inwerter wybrać. Do wyboru mamy urządzenie jednofazowe oraz trójfazowe. Czym się od siebie różnią i które rozwiązanie jest lepsze?

Efektywność pracy instalacji fotowoltaicznej zależy nie tylko od paneli, lecz w dużym stopniu także od parametrów inwertera. W przypadku przydomowej mikroinstalacji zazwyczaj decydujemy się na inwerter o mocy do 5kW, który jest urządzeniem jednofazowym. Najczęściej to właśnie takie produkty dostępne są na rynku. Dopiero powyżej tej mocy producenci oferują falowniki trójfazowe, chociaż czasem zdarza się również spotkać trójfazowe urządzenia także z mniejszymi osiągami. Czym różnią się od siebie inwertery jednofazowe i trójfazowe?

Większość polskich domów posiada trójfazową instalację elektryczną, a w przypadku przyłączenia do niej inwertera trójfazowego wszystkie fazy są przez niego zasilane symetrycznie. Inwerter jednofazowy działa w zupełnie inny sposób, ponieważ podczas pracy w ciągu dnia podłącza się pod najbardziej obciążoną fazę. Ma to szczególny wpływ na poziom autokonsumpcji oraz wielkość strat energii. Podejmując wybór między inwerterem trójfazowym a jednofazowym należy sprawdzić opłacalność obu inwestycji – często inwertery trójfazowe są kilkadziesiąt razy droższe niż ich jednofazowe odpowiedniki o tej samej jakości. W takiej sytuacji nawet w przypadku otrzymywania kilkuprocentowego zysku z tytułu równomiernego obciążenia faz, koszt droższego urządzenia może się nie zwrócić.