W Indiach powstała największa na świecie instalacja fotowoltaiczna

W Indiach powstała największa na świecie instalacja fotowoltaiczna

W związku z dynamicznym rozwojem technologii fotowoltaicznych na całym świecie, co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o najnowszych osiągnięciach w tej branży. Ostatnim sukcesem sektora energetyki odnawialnej jest wybudowanie największej instalacji fotowoltaicznej na świecie.

Największa instalacja fotowoltaiczna na świecie powstała w Indiach i posiada ogromną moc aż 648 MW. Gotowa instalacja składa się z 25 mln modułów fotowoltaicznych, 576 inwerterów, 154 transformatorów, a także z okablowania o długości 6 tys. km. Wybudowanie największej w skali całego świata instalacji fotowoltaicznej trwało aż 8 miesięcy i kosztowało niebagatelną sumę około 679 mln dolarów. Przy jej powstawaniu zatrudnionych było aż 8,5 tys. pracowników, a całą tę inwestycję sfinansowała firma Adani Green Energy.

Największa instalacja fotowoltaiczna na świecie została zlokalizowana w indyjskim stanie Tamil Nadu. W okolicach tej inwestycji mają powstać jeszcze kolejne farmy fotowoltaiczne o mocy 3 GW. Ten wzrost zainteresowania produkowaniem energii słonecznej to efekt starań rządu indyjskiego o rozpowszechnienie idei pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Indie to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych na świecie, a rząd tego kraju planuje już kolejne inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne. Według premiera Indii Narendry Modi do 2022 roku uda się w tym kraju zainstalować 60 GW naziemnych farm fotowoltaicznych oraz około 40 GW instalacji na dachach. Wstępny koszt planowanych inwestycji szacowany jest na około 100 mln dolarów.