Ograniczniki przepięć – do czego służą?

Ograniczniki przepięć – do czego służą?

Ograniczniki przepięć to bardzo niedoceniany element instalacji elektrycznych, mimo iż producenci zdecydowanie zalecają montować je w naszych domowych skrzynkach rozdzielczych. Te małe urządzenia mogą znacząco ograniczyć negatywne skutki uderzenia pioruna w naszą instalację elektryczną. Jak wyglądają ograniczniki przepięć i na jakiej zasadzie działają?

Główną funkcją ograniczników przepięć jest ochrona naszej domowej instalacji elektrycznej przed prądem o wyższej niż zwykle wartości. Te drobne urządzenia zaprojektowane są do zapewnienia bezpieczeństwa aparaturze elektrycznej przed przejściowymi przepięciami i robią to poprzez przechwytywanie większych ładunków prądu oraz kierowanie ich do uziomu. Niestety do ich skutecznego działania konieczne jest dobre uziemienie, które zredukuje niebezpieczny ładunek prądu. Ograniczniki przepięć, zwane także ochronnikami przeciwprzepięciowymi, ze względu na swoją wysoką cenę stosunkowo rzadko jednak można spotkać w naszych domowych skrzynkach rozdzielczych. Po prawidłowym zadziałaniu ogranicznika przepięć, czyli przekierowaniu wysokiego ładunku elektrycznego do uziomu, takie urządzenie wymaga dokładnego sprawdzenia. Może być bowiem konieczna wymiana jego wkładki bądź nawet całego ogranicznika, który pod wpływem ładunku może zostać wyrwany z szyny montażowej.

Ograniczniki przepięć dzielą się na kilka klas, oznaczonych literami B, C i D. W każdej z nich obowiązują inne zasady co do montażu i zastosowania, ale urządzenia te z powodzeniem można łączyć np. w ograniczniki klasy B+C, które są najczęściej używane są w polskich domach.