Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Solarna droga dla rowerów świeci w ciemności

Solarna droga dla rowerów świeci w ciemności

Solarna-droga-dla-rowerów-świeci-w-ciemności-555x312

Zazwyczaj nowinki technologiczne do Polski docierają z opóźnieniem, tymczasem w kwestii energetyki słonecznej to nasz kraj wyznacza najnowsze standardy. Tak jest między innymi w przypadku ścieżki rowerowej, która… świeci w ciemnościach.

W okolicach Lidzbarka Warmińskiego powstał testowy odcinek ścieżki dla rowerów, która w ciągu nocy oddaje nagromadzone za dnia światło słoneczne. W ten sposób ścieżka praktycznie świeci w ciemności, wskazując drogę wszystkim nocnym podróżnikom bez zużycia żadnej dodatkowej energii. Odcinek o długości 100 metrów i 2 metrach szerokości to zwieńczenie badań firmy TPA nad wykorzystaniem kolorowej i oddającej światło nawierzchni asfaltowej. Materiał użyty do budowy ścieżki to niebieskie luminofory – ich kolor ma wpisać się na stałe w mazurski krajobraz i podkreślić charakter tego regionu.

To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Przy jego tworzeniu inspirowano się świecącą ścieżką, która funkcjonuje już w Holandii. Tamtejsza droga do poprawnego funkcjonowania potrzebuje jednak dodatkowego źródła zasilania, natomiast do wybudowania mazurskiej wersji użyto zupełnie innej, nowatorskiej technologii. Materiał, z którego wykonano drogę, magazynuje w ciągu dnia energię świetlną, którą jest w stanie oddawać nawet przez ponad 10 godzin. Oznacza to, że przez całą noc ścieżka może oświetlać drogę bez konieczności wspomagania dodatkowymi źródłami energii.

Wybudowanie innowacyjnego odcinka ścieżki trwało zaledwie cztery dni, pochłonęło jednak aż 120 tys. zł netto. Projekt świecącej nawierzchni powstał już jakiś czas temu, ale dopiero teraz udało się pozyskać sponsora nowatorskiej drogi.