Kolektory słoneczne zainstalowane… na ścianie. To opłacalne?

Kolektory słoneczne zainstalowane… na ścianie. To opłacalne?

Kolektory-słoneczne-zainstalowane…-na-ścianie.-To-opłacalne-555x352

Myśląc o instalacji kolektorów słonecznych zakładamy najczęściej, że znajdą się one na dachu naszego budynku. Niestety niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z możliwości zainstalowania solarów na ścianie, podczas gdy takie rozwiązanie mogłoby nam przynieść dużo więcej korzyści.

Do instalacji kolektorów słonecznych musimy posiadać dach, który spełnia odpowiednie wymogi, np. posiada płaską powierzchnię odpowiedniej wielkości. Montując kolektory słoneczne na ścianie przede wszystkim nie musimy martwić się o jej krzywizny. Mamy na myśli oczywiście ścianę południową – to właśnie na nią pada najwięcej światła. Za montażem urządzeń w tym miejscu przemawiają także w dużej mierze względy wygody – choć wielu producentów zapewnia o samoczynnym czyszczeniu kolektorów to w praktyce takie działanie jest dość zawodne, a na naszych urządzeniach nieustannie osiada kurz i warstwa zanieczyszczeń. Ograniczają one znacząco dostęp światła, a w konsekwencji zmniejszają sprawność urządzeń. Mocując kolektory na ścianie mamy do nich z pewnością dużo lepszy dostęp niż na dachu, a co za tym idzie zwiększone możliwości umycia ich w razie potrzeby.

Kolejnym problemem, z którym zmagają się posiadacze kolektorów zainstalowanych na dachu jest odkładanie się na nich śniegu. Zimą kolektory przykryte są czasem grubą śnieżną pokrywą, na której stopienie marnujemy energię. Na kolektorach zamocowanych na ścianie śnieg się nie osadza, co w porze zimowej zaoszczędza nam wielu zmartwień i zwiększa nasze uzyski energii. Dzięki instalacji kolektorów słonecznych na ścianie najczęściej zmniejszamy także odległość między nimi a zasobnikiem. W ten sposób skracamy długość rur i ograniczamy straty energii na przesyle ciepła.