Jak obchodzić się z prądem: strefy ochronne w domu

Jak obchodzić się z prądem: strefy ochronne w domu

Jak-obchodzić-się-z-prądem.-strefy-ochronne-w-domu-555x378

Planując budowę domu jeszcze przed rozpoczęciem prac musimy zdecydować, które pomieszczenia będą nam służyły za kuchnię, łazienkę, sypialnię itp. Pozwoli to na rozsądne rozplanowanie stref ochronnych stawianego budynku.

Strefa ochronna w budynku to takie miejsce naszego domu, które jest narażone na częsty kontakt z wodą i wilgocią, ale równocześnie jesteśmy także zmuszeni korzystać w nim z urządzeń elektrycznych. Woda i prąd to połączenie niezwykle niebezpieczne, dlatego już na etapie planowania naszej instalacji elektrycznej należy dołożyć wszelkich starań, by nie stanowiło ono żadnego zagrożenia dla użytkowników.

Do pomieszczeń wilgotnych zalicza się między innymi kuchnia, łazienka, pralnia czy np. sauna. Ze względu na konieczność montażu instalacji elektrycznej w takich pomieszczeniach ryzyko porażenia prądem znacznie się zwiększa. Dodatkowe środki ochrony, które należy zastosować w takim wypadku, to przede wszystkim montaż odpowiednich przewodów i urządzeń, które posiadają odpowiednie, lepsze niż standardowe zabezpieczenia przed zamoczeniem.

Pamiętajmy także o zainstalowaniu gniazd wtyczkowych i łączników tylko w wyznaczonych strefach, na które pomieszczenia wilgotne są podzielone ze względów bezpieczeństwa. Strefy ochronne oznaczone są cyframi 0, 1 i 2, które odpowiadają miejscom, w których nie możemy instalować puszek, rozgałęźników czy łączników. Każde pomieszczenie, w którym prąd jest narażony na kontakt z wodą, dzieli się na takie strefy, które wskazują jaki osprzęt elektryczny można montować w konkretnych miejscach.