Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Produkujemy coraz mniej energii, choć zużywamy jej coraz więcej

Produkujemy coraz mniej energii, choć zużywamy jej coraz więcej

Produkujemy-coraz-mniej-energii-choć-zużywamy-jej-coraz-więcej-555x365

W Polsce systematycznie rośnie zużycie energii elektrycznej, o czym świadczy wzrastająca ilość wykorzystanego prądu w ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku. Niestety za tymi wynikami nie idzie zwiększona produkcja krajowej energii. Czy niebawem zabraknie nam prądu?

Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku znacząco. We wrześniu bieżącego roku wartość ta wyniosła 13,214 TWh, podczas gdy w analogicznym okresie roku poprzedniego było to 12,996 TWh. Przez cały okres od stycznia do września bieżącego roku całkowita krajowa konsumpcja energii wyniosła 121,179 TWh wobec 119,189 TWh w analogicznym okresie 2015 r.

Niestety za wzrostem zużycia energii elektrycznej nie idzie jednoczesny wzrost krajowej produkcji energii. Wręcz przeciwnie – ilość wyprodukowanej w naszym kraju energii jest niższa niż w ubiegłym roku. W ciągu pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku wytworzyliśmy 118,321 TWh, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 119,084 TWh. Oznacza to zmianę jedynie o 0,62 proc., ale trend spadkowy może być bardzo niepokojący dla polskiego rynku energetycznego.

Obecnie nasz kraj musi posiłkować się zwiększonym importem energii, który sięgnął 358 GWh we wrześniu wobec -222 GWh w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Ponadto w okresie styczeń-wrzesień bieżącego roku import energii wzrósł aż do 2,857 TWh wobec zaledwie 125 GWh w analogicznym okresie roku 2015. Ten ogromny wzrost ilości kupowanej przez nasz kraj energii może odbić się negatywnie nie tylko na cenach prądu, ale także na całym polskim budżecie.