Farmy fotowoltaiczne na terenie Czarnobyla?

Farmy fotowoltaiczne na terenie Czarnobyla?

Farmy fotowoltaiczne

Chińczycy są jednym z globalnych liderów w dziedzinie pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł. Niedawno pisaliśmy o tym, że chińska firma przejmuje naziemne farmy fotowoltaiczne na terenie Wielkiej Brytanii. Obecnie przedstawiciele tego kraju rozpoczęli ubieganie się o możliwość wybudowania farm fotowoltaicznych w okolicy Czarnobyla.

Zagospodarowanie terenów skażonych w wyniku katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu już od jakiegoś czasu chodzi po głowie ukraińskim władzom. Zależy im szczególnie na inwestycjach w odnawialne źródła energii ze względu na chęć dorównania europejskim standardom w zakresie ochrony środowiska i produkowania zielonej energii. Obecnie ukraiński rząd rozpoczął poszukiwania inwestorów, którzy mogą pomóc w budowie ogromnego kompleksu farm fotowoltaicznych. Cała inwestycja ma posiadać łączną moc około 1GW i zajmować teren zbliżony wielkością do Luksemburga.

Realizacja założonego projektu wiąże się z kosztami w kwocie około 1 mld euro, który znacznie przekracza możliwości budżetowe władz Ukrainy. Z tego powodu kraj poszukuje zagranicznych inwestorów, którzy wspomogą finansowo realizację przedsięwzięcia. Obecnie zainteresowane budową farm fotowoltaicznych na terenie Ukrainy są m.in. firmy z USA i Kanady, teraz do rywalizacji dołączyły także dwie firmy z Chin. GCL oraz China State Construction Engineering Corporation rozpoczęły już prace nad rozpoznaniem terenu pod kątem budowy elektrowni PV i możliwości przyłączenia ich do sieci. Teren, który miałby zająć kompleks farm fotowoltaicznych, obejmuje aż 2,5 tys. hektarów, znajdujących się 10 km na południe od miejsca katastrofy elektrowni jądrowej.