W 2015 r. instalowano pół miliona paneli PV każdego dnia

W 2015 r. instalowano pół miliona paneli PV każdego dnia

W-2015-r.-instalowano-pół-miliona-paneli-PV-każdego-dnia-555x369

Pozyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł staje się coraz popularniejszą formą produkowania energii na całym świecie, a jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi tego sektora jest fotowoltaika. W zeszłym roku instalowano około pół miliona paneli PV każdego dnia.


Z analiz przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję Energetyczną wynika, że ubiegły rok był bardzo dobrym okresem dla całej energetyki odnawialnej, a w szczególności dla fotowoltaiki. Po raz pierwszy w historii potencjał energii pozyskiwanej z OZE zainstalowany na terenie całego świata był większy niż moc nowo powstałych elektrowni tradycyjnych. Międzynarodowa Agencja Energetyczna podaje, że w ubiegłym roku na całym świecie zainstalowano odnawialne źródła energii o łącznej mocy 153 GW, podczas gdy w roku poprzednim było ich aż o 15 proc. mniej. Do tak wysokiego wyniku przyczyniły się w dużym stopniu inwestycje w sektor wiatrowy, które przyniosły 66 GW mocy, a także inwestycje w fotowoltaikę, które przyniosły około 49 GW mocy.

Inwestowanie w energię słoneczną z roku na rok zyskuje na popularności. W 2015 r. na terenie całego świata instalowano codziennie średnio pół miliona modułów fotowoltaicznych. Największy udział w tym wyniku miał rynek chiński, który już od jakiegoś czasu jest jednym z liderów tej branży. To właśnie w Chinach w ubiegłym roku zainstalowano aż 40 proc. wszystkich nowych mocy w energetyce odnawialnej, montując m.in. dwie elektrownie wiatrowe średnio co godzinę.

Eksperci szacują, że produkcja energii z OZE w latach 2015-2021 uplasuje się na poziomie 13 proc. corocznego wzrostu zainstalowanych mocy. Przyczynią się do tego zwłaszcza rynki chiński, indyjski, europejski oraz amerykański.