Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?

Jak-działa-wyłącznik-różnicowoprądowy-555x312

Instalacje elektryczne w naszych domach wymagają odpowiednich zabezpieczeń, które ochronią cały domowy system oraz jego użytkowników przed groźnymi skutkami awarii czy uszkodzeń. Bardzo skuteczną ochronę przed porażeniem stanowi wyłącznik różnicowoprądowy. Jak działa to urządzenie i czy warto użyć go w naszym domu?

Wyłącznik różnicowoprądowy potocznie nazywany jest różnicówką i w polskich domach najczęściej stosowany jest jako zabezpieczenie dodatkowe. To urządzenie wykrywa moment, kiedy prąd elektryczny wypływający z obwodu nie jest równy prądowi wpływającemu i dokładnie w tej chwili rozłącza obwód, by ochronić ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym przy dotyku pośrednim czy bezpośrednim oraz aby zapobiec uszkodzeniom urządzeń.

Wyłączniki różnicowoprądowe posiadają określoną czułość, co oznacza że działają dopiero w momencie, gdy prąd wypływający przekroczy określoną dla urządzenia wartość. Z tego powodu przed zainstalowaniem takiego narzędzia w naszym domu warto najpierw ustalić, jaką różnicówkę warto kupić. W domach jednorodzinnych na terenie całej Polski montuje się zazwyczaj wyłączniki wysokoczułe, posiadające czułość do 30 mA. Warto rozważyć instalację kilku takich urządzeń, aby w momencie uszkodzenia nie pozbawić dopływu prądu do całego domu.

Właściciele instalacji elektrycznej wyposażonej w wyłącznik różnicowoprądowy muszą jednak pamiętać o jego regularnym doglądaniu, ponieważ sprawność urządzenia należy sprawdzać przynajmniej raz w miesiącu. Służy do tego specjalny testowy przycisk, który znajduje się na wyłączniku.