Przewody elektryczne – co należy o nich wiedzieć?

Przewody elektryczne – co należy o nich wiedzieć?

Przewody-elektryczne-–-co-należy-o-nich-wiedzieć-555x369

W obecnych czasach życie całkowicie naszpikowane jest różnorodną elektroniką, której duża część znajduje się także w naszych domach. Każde miejsce, w którym mieszkamy, potrzebuje więc odpowiedniej instalacji elektrycznej, która podoła zadaniu zasilania całego tego systemu energetycznego.

Niedawno na naszym blogu podejmowaliśmy temat liczby obwodów elektrycznych, które muszą znajdować się w domu jednorodzinnym. Na trwałość i bezpieczeństwo instalacji kluczowy wpływ mają jednak przede wszystkim przewody, z których zostaje wykonana dana instalacja elektryczna.

Obecnie w domach używa się przewodów z żyłą miedzianą, o przekroju dostosowanym do obciążenia obwodu. W polskich mieszkaniach oznacza to zazwyczaj użycie przewodów o średnicy przekroju 1,5 i 2,5 mm. Niegdyś do tworzenia instalacji elektrycznych używano przewodów aluminiowych, ale obecnie są one coraz rzadziej spotykane ze względu na kruchość, szybkie utlenianie oraz gorsze właściwości przewodzące. Przewody prowadzone są pojedynczo bądź w postaci przewodów wielożyłowych.

Przewody mają różną barwę izolacji, aby możliwe było ich łatwe odróżnienie w trakcie montażu oraz przeglądu instalacji. Przewody robocze mają izolację czarną lub brązową oraz oznaczenie L na zaciskach przyłączeniowych, neutralne izolację niebieską oraz oznaczenie K, a ochronne izolację żółto-zieloną i oznaczenie PE. Niektórzy elektrycy rezygnują z przewodu ochronnego na rzecz realizowania zasilania jedynie dwoma przewodami. W takiej sytuacji przewód niebieski pełni funkcję przewodu neutralno-ochronnego oznaczonego literami PEN.