W Kanadzie wszystkie rządowe budynki będą zasilane zieloną energią

W Kanadzie wszystkie rządowe budynki będą zasilane zieloną energią

Do 2025 r. wszystkie budynki kanadyjskiego rządu mają przejść na zasilanie energią pochodzącą z odnawialnych źródeł. To kolejny krok rządu Justina Trudeau na drodze do uczynienia swojego kraju bardziej przyjaznym dla środowiska.

Większość rządowych ośrodków Kanady zlokalizowana jest w stolicy tego kraju, dlatego to właśnie Ottawa będzie pionierem we wdrażaniu zielonej energii do codziennego użytku. Kanadyjski rząd spodziewa się, że już do 2025 r. uda mu się całkowicie zmienić zasilanie energetyczne wszystkich rządowych budynków i tym samym przejść wyłącznie na energię pozyskiwaną z odnawialnych źródeł. Już w chwili obecnej Kanada generuje niemal 60 proc. swojej energii elektrycznej właśnie z odnawialnych źródeł energii, najczęściej w formie elektrowni wodnych. Stolica Kanady przyjęła także plan ograniczenia emisji CO2 o 40 proc. w ciągu najbliższych 15 lat. Rząd w Ottawie zamierza ten cel zrealizować przy pomocy zwiększonych inwestycji w infrastrukturę oraz flotę pojazdów, a także poprzez wsparcie finansowe najnowszych technologii i zakup zielonej energii.

Rząd Justina Trudeau bardzo dba o rozwijanie sektora OZE na terenie całej Kanady. Jedną z jego inicjatyw jest także plan wprowadzenia podatku liczonego od emisji CO2. Ma on zostać wprowadzony już w 2018 r. i wynieść przynajmniej 10 dolarów kanadyjskich za tonę CO2. W najbliższych latach kwota ta ma być zwiększona o kolejne 10 dol. kanadyjskich za każdy rok aż do momentu osiągnięcia kwoty 50 dol. za tonę CO2 w 2022 r. Motorem wszystkich działań zmierzających ku budowaniu czystej gospodarki jest troska o środowisko oraz zdrowie wszystkich Kanadyjczyków.