Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Rusza produkcja wafli perowskitowych

Rusza produkcja wafli perowskitowych

Wskaźnik-n50-jak-zmierzyć-szczelność-budynku-555x369

O perowskitach i ich zastosowaniu w fotowoltaice pisaliśmy już kilkukrotnie. Ten niezwykły minerał w ciągu najbliższych kilku lat może zyskać ogromny wpływ na rozwój całej branży pozyskiwania zielonej energii. Przełomowym krokiem może okazać się decyzja o budowie pierwszej na świecie fabryki produkującej wafle z perowskitu.


Perowskitowe wafle fotowoltaiczne produkowane będą przez brytyjską firmę Oxford PV. Pierwsza na świecie fabryka tego rodzaju powstanie w oparciu o sprzęt zakupiony w niemieckim Brandenburg an der Havel. Tamtejsza infrastruktura pozostała po fabryce Boscha, który niegdyś produkował w tym miejscu cienkowarstwowe ogniwa fotowoltaiczne. W zakupie odpowiedniej infrastruktury pomogły firmie Oxford PV środki otrzymane od inwestorów, którzy w ciągu 18 miesięcy zasilili budżet firmy kwotą w wysokości 21,3 mln funtów.

Gotowe wafle perowskitowe mają zostać wykorzystane do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych. To materiał bardzo obiecujący dla naukowców głównie ze względu na niskie koszty produkcji.  Pomysłodawcy fabryki spodziewają się, że dzięki zastosowaniu wafli fotowoltaicznych w tradycyjnych ogniwach ich sprawność wzrośnie nawet do 30 proc.

Budowa fabryki wafli perowskitowych to pierwsza tego typu inicjatywa na świecie, której podjęcie może znacząco przyczynić się do komercjalizacji perowskitów w tym sektorze. Obecnie największym problemem z szerszym wykorzystaniem tego materiału w fotowoltaice jest stosunkowo szybka utrata właściwości tego materiału. Być może to właśnie w niemieckiej fabryce zostanie opracowane rozwiązanie tego problemu.