Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Świat planuje całkowite przejście na OZE

Świat planuje całkowite przejście na OZE

Świat-planuje-całkowite-przejście-na-OZE-555x368

Na przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP22) aż 47 krajów z całego świata zadeklarowało chęć całkowitego przejścia na energię odnawialną. Przyczyną tej nagłej troski o kondycję środowiska jest zagrożenie ze strony zmian klimatycznych i groźba globalnego ocieplenia.

Wśród 47 krajów, które zadeklarowały chęć stuprocentowego przejścia na zieloną energię, większość stanowią najbiedniejsze państwa położone w najcieplejszych regionach świata oraz u wybrzeży oceanów. Specjaliści wskazują, że to właśnie te kraje w pierwszej kolejności są narażone na dotkliwe skutki zmian klimatu. Według najmniej optymistycznych scenariuszy, już w najbliższym czasie tamtejszej ludności mogą zacząć doskwierać problemy z dostępem do wody i żywności, co może przyczynić się do zwiększenia fal migracji miejscowej ludności.

Szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych zakończył się deklaracją najbiedniejszych krajów, dotyczącą wprowadzenia w życie zmian mających na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Niemal połowa państw zapewniła także o chęci przejścia w całości na odnawialne źródła energii, planując tego dokonać już w latach 2030-2050. Kraje te nawołują do podjęcia takich zobowiązań także przedstawicieli bogatszych państw, od których właściwie należy powodzenie całego przedsięwzięcia. Ambitne cele krajów rozwijających się mają być bowiem w dużej części sfinansowane przez kraje bogate, które na tel cel od 2020 r. przeznaczać mają po 100 mld dolarów rocznie.