Szwecja znosi podatek od fotowoltaiki

Szwecja znosi podatek od fotowoltaiki

Szwecja-znosi-podatek-od-fotowoltaiki-555x367

Zielona energia z roku na rok zyskuje coraz większą popularność na terenie całego świata. Coraz więcej państw dąży do uzyskania znaczącej przewagi energetyki odnawialnej w krajowym miksie energetycznym.

Rządy wielu państw wprowadzają w tym celu znaczące ułatwienia prawne i finansowe dla rozwoju inwestycji PV na terenie swoich krajów. W ten sposób chcą zachęcić swoich mieszkańców oraz podmioty spoza granic kraju do inwestowania środków właśnie w ten sposób pozyskiwania zielonej energii. Szwecja staje się na tym polu pionierem, niemal całkowicie znosząc opodatkowanie systemów fotowoltaicznych.

Szwedzkie władze podjęły niedawno decyzję o zniesieniu opodatkowania produkcji energii z większych systemów fotowoltaicznych. Tego rodzaju danina dla państwa została wprowadzona dopiero w zeszłym roku, ale podatek już zdążył uderzyć po kieszeniach właścicieli elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 255 kW. Obecnie w Szwecji zredukowano wysokość podatku od większych elektrowni fotowoltaicznych aż o 98 proc. Niestety tamtejsi producenci energii nieprędko odczują zmiany na własnej skórze, bowiem nowe przepisy wejdą w życie dopiero z dniem 1 lipca 2017 r. Choć szwedzkim władzom wyjątkowo zależy na szybkości to zgodę na całkowite zniesienie podatku musi wyrazić jeszcze Komisja Europejska. Tymczasem posiadacze mniejszych instalacji cały czas mogą cieszyć się czerpaniem zielonej energii bez żadnych opłat. Być może wprowadzone zmiany przyczynią się do zwiększenia udziału fotowoltaiki w szwedzkim miksie energetycznym. Na razie wynosi on zaledwie 0,1 proc, tymczasem kraj ten już do 2040 r. chce całkowicie przejść na energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych.