Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Rury wodociągowe – jakie wybrać?

Rury wodociągowe – jakie wybrać?

Rury-wodociągowe-–-jakie-wybrać-555x371

Remont domu niesie za sobą spore koszty, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić. Z powodu oszczędności często decydujemy się więc na wykonanie części prac samodzielnie, choć nierzadko wymagają one specjalistycznej wiedzy.

Wybór rur do instalacji wodociągowej zazwyczaj leży w kompetencjach specjalisty, który taką instalację będzie montował w naszym domu. Tymczasem ze względów oszczędnościowych często decydujemy się zrobić to własnoręcznie. Jak samodzielnie dobrać odpowiednie rury do naszego domu? Wśród rur wodociągowych najczęściej stosowane są rury plastikowe, stalowe oraz miedziane. Ze względu na niższy koszt zakupu, do naszych domów częściej wybieramy rury z tworzyw sztucznych. Niestety choć same rury kosztują mniej to złączki i kształtki do nich często okazują się droższe od tych z miedzi. Który z tych materiałów lepiej posłuży naszej instalacji?

Najczęściej właściwości użytkowe różnych rodzajów rur są dość porównywalne, dlatego wybór w dużej mierze zależy od naszych upodobań. Ważne jest jedynie, aby nie łączyć rur miedzianych i stalowych w taki sposób, by woda najpierw przepływała przez przewody miedziane, a potem stalowe. Istotne jest również, aby nie łączyć tych materiałów w rurociągach z cyrkulacją ciepłej wody, ponieważ tym samym narazimy się na szybką korozję.

Przy montażu najważniejszy jest fakt, aby pozostawić rurom możliwość swobodnego wydłużenia i kurczenia się, które niewątpliwie będzie zachodziło pod wpływem zmian temperatury. W przypadku rur stalowych zjawisko to jest bardzo mało odczuwalne, natomiast tworzywa sztuczne mają kilkukrotnie wyższy współczynnik rozszerzalności i należy to uwzględnić przy budowie instalacji.