Telefon gtag('event', 'Kliknięcie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Kliknięcie-nr-telefonu-w-kontakcie', }); E-mail gtag('event', 'Wysłanie', { 'event_category': 'Przycisk', 'event_label': 'Wysłanie-mail', });

Zużycie energii na świecie maleje

Zużycie energii na świecie maleje

Zużycie-energii-na-świecie-maleje-555x370

Raport Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) wskazuje, że kraje wysokorozwinięte osiągnęły szczyt zapotrzebowania na energię w 2007 r. W ubiegłym roku poziom zużytej energii w krajach OECD wyniósł tyle samo, co trzynaście lat temu.


Wydany niedawno raport MAE informuje o malejącym zużyciu energii w krajach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), do której należy m.in. Polska. Z opracowań specjalistów wynika, że w ubiegłym roku ilość zużytej energii w krajach wysokorozwiniętych była taka sama jak w 2002 r. Większość państw szczyt zapotrzebowania na energię osiągnęła w 2007 r., kiedy odnotowano poziom 3774 Mtoe (milionów ton oleju ekwiwalentnego). Polska odpowiadała wówczas za zużycie około 66 Mtoe.

Kryzys gospodarczy wpłynął wyraźnie na zużycie energii, które nigdy nie wróciło do poziomu odnotowanego w 2007 r. Mimo nieustannego rozwoju technologicznego i rozwoju gospodarek państw należących do OECD, zapotrzebowanie na energię w tych krajach systematycznie spada. W ubiegłym roku wartość ta wyniosła ok. 3650 Mtoe, a według prognoz MAE do 2030 roku spadnie do 3334 Mtoe. Będzie to poziom o 12 proc. niższy od tego odnotowanego w 2007 roku.

Poza naszym krajem do OECD należą także inne wysokorozwinięte państwa, m.in. większość krajów członkowskich Unii Europejskiej, a także USA, Kanada, Meksyk, Korea Południowa, Japonia, Turcja, Nowa Zelandia oraz Australia. Eksperci przewidują, że zapotrzebowanie tych krajów na energię już nigdy nie wzrośnie ze względu na poprawiającą się efektywność energetyczną sektora przemysłowego.